قالب وبلاگ
فهرست مرجع کوهنوردان - معرفی کوهنوردان
فهرست مرجع و بانک جامع اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری ایران 
 ارتفاع نیزوا : ۳۸۱۰ متر

مبدا : سمنان - روستای چاشم

رشته کوه : البرز شرقی

قله نیزوا، قدمگاه روبه رو، دماوند سمت راست؛ نیزوا

 

قله نیزوا - قدمگاه روبرو - قله دماوند سمت راست عکس

نیزوا نام یکی از قله‌های معروف کوه‌های البرز واقع در شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. به زبان محلی چاشمی نِزوا که مردم مازندران و چاشم به آن بادوا می‌گویند اشاره به شدت باد دارد که مانند صدای نی می‌باشد. این قله در چاشم که از جمله قلل مرتفع در البرز شرقی (منتها الیه البرز مرکزی) است و ‪ ۳۸۱۰‬ متر ارتفاع دارد. این قله در 40کیلومتری شمال غربی مهدیشهر واقع شده است ومبدا صعود این کوه روستای کوهستانی چاشم با فاصله ی ۲۵ کیلومتری از این شهر است. ارتفاع این روستا که معنای محلی آن (بسیار سرد) است، ۲۱۶۰ متر از سطح دریا ست. ( اسم قله نیزوا در زبان محلی نیزه وا می باشد، نیزه به معنی همان نیزه و وا به معنی باد, یعنی بادی که مانند نیزه تیز است)


 گزارش صعود به قله نیزوا

گزارش برنامه

مبدا صعود قله نیزوا

چاشم
تصویری از چاشم
اطلاعات کلی
نام رسمی : چاشم
کشور : ایران
استان : سمنان
شهرستان : مهدی‌شهر
بخش : شهمیرزاد

روستای چاشم :منطقهٔ چاشم و شهمیرزاد و روستاهای این ناحیه در قدیم به شهریارکوه (بخشی ازقارن‌کوه) معروف بوده است.

این روستا در دامنهٔ دومین کوه مرتفع استان سمنان به نام نیزوا  (۳۸۱۰ متر) واقع شده و کوههای مرتفع آن را از نواحی داخلیِ استان سمنان و مازندران جدا کرده است بارندگی سالانه درگذشته 497 میلیمتر بوده که در این 10سال بعلت خشکسالی به285 میلیمتر رسیده است رودهای چاشم و نواحی غربی آن پس از پیوستن به تلار قائم شهر و رودهای شرقی آن پس از پیوستن به تجن ساری به دریای مازندران می‌ریزد.

 ارتفاع روستای چاشم از سطح دریا :۲۲۵۳ متر

زبان گفتاری روستا : مازندرانی

 

 

 

چشمه آسوران :

 در ۳ کیلومتری جنوب چاشم سرزمین وسیع و با چشمه‌های فراوانی وجود دارد که نام آن آسوران است این منطقه در قدیم شهری آباد با جمعیتی حدود ۱۶٬۰۰۰ نفر بوده است و از آن به‌عنوان مرکز شهریار کوه و مرکز حکومت آل قارن یاد می‌شود این شهر در حملهٔ اعراب از بین رفته و مردم آن در کوهستانهای اطراف سرسختانه با اعراب مقابله و آنها را از این ناحیه بیرون می‌کنند این منطقه دوباره بازسازی می‌شود و پس از آن در زلزله ۱۱۲۷ میلادی کوهستان فریم آسیب چندان می‌بیند و به‌عنوان بزرگ‌ترین دهستان که نواحی تحت اختیار آن بسیار وسیع و از جنوب تا نزدیکی‌های سمنان و از شمال تا نزدیک ساری بوده‌است. این شهر در قرن ۸ بعلّت جنگهای داخلی از بین رفت و حکومت آل قارن منقرض گردید و ۴۰۰ خانوار از مردم چاشم به فریم مهاجرت کردند.(تاریخ سربداران) در مجموع به کوههای شهریارکوه جبال قارن می‌گفتند.

[ ] [ ] [ مرضیه درویشی - نویسنده ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

ما برای وصل کردن آمدیم،...
----------------------------
فهرست مرجع و بانک جامع اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری ایران
----------------------------
اینجا اطلاعات زیادی در انتظار شماست
----------------------------
لطفا برای دسترسی به اطلاعات مربوط به کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری بر روی قسمت موضوعات وب و نام استان ها کلیک کنید، و یا از آیکون ها و دسته بندی موجود در صفحه اصلی سایت استفاد نمایید.
----------------------------
این سایت قصد دارد تا پل ارتباطی باشد میان کوهنوردان، طبیعت گردان و گردشگران ایران زمین. ما در تلاش هستیم تا فهرستی کامل از اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری برای عموم ایجاد کنیم، که مراجعین بتوانند سریع و آسان به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کند.
جهت تماس با مدیر سایت (حامد رزاقی) با آدرس koohnavardan.imra@yahoo.com مکاتبه نمائید.
امکانات وب